«Ολική επαναφορά» και πρόκριση για την Τότεναμ, 3-2 τον Άγιαξ

Εκπληκτικό χατ-τρικ του Λούκας Μόουρα

Αγγλικός «εμφύλιος» στον τελικό του Champions League μετά την απίστευτη πρόκριση της Τότεναμ εις βάρος τουΆγιαξ με 3-2 μέσα στο Άμστερνταμ!

Ο θρίαμβος των Λονδρέζων αποκτά τεράστιες διαστάσεις καθώς σημειώθηκε με ανατροπή από 2-0 με το οποίο προηγήθηκε ο «Αίαντας» στο πρώτο ημίχρονο.

Μόλις στο 5ο λεπτό, ο Ντε Λιχτ έβαλε μπροστά στο σκορ τους Ολλανδούς και στο 35′ ο Ζίγιεκ έκανε το 2-0. Κανείς δεν μπορούσε να φανταστεί το εκπληκτικό ντεμαράζ της Τότεναμ με πρωταγωνιστή τον Λούκας Μόουρα.

Το πρώτο τέρμα του Βραζιλιάνου σημειώθηκε στο 55′ και τέσσερα λεπτά αργότερα ισοφάρισε σε 2-2. Ο ίδιος παίκτης ολοκλήρωσε το «έπος» της Τότεναμ στις καθυστερήσεις (95′) με σουτ μέσα από την περιοχή, στέλνοντας το συγκρότημα του Μαουρίσιο Ποκετίνο στον μεγάλο τελικό της Μαδρίτης.